Arkadaşıma Gönder:

Ağaç üzerindeki bu şekiller çok ilginç geldi. Ne olabilir, bu şekli ortaya çıkaran şey ne merak ettim.

Kullanıcı Asuman Narinç
Image

 • Tespit Tarihi: 2019-12-14
 • Yüklenme Tarihi: 14-12-2019
 • Görüntülenme Sayısı: 284
 • Gözlem Lokasyonu: Merkez, Kocaeli, Türkiye
 • Şehir: Kocaeli
 • Ülke: Türkiye

4 Yorum

 1. Image

  Script liken dedikleri bir tür var, ağaç kabuğunda antik yazılara benzer şekiller oluşturuyormuş. Ama hiçbirinde buradakine benzer bir şekil göremedim. Kimisinde şekiller çıkıntı gibi, kimisinde çukur gibi. Buradakiler de içe çökük görünüyor. Şekilli yapının etrafındaki ufak ufak bulanık beyaz yapılar, özellikle sağ alttaki şeklin olmadığı kısımda daha belirgin bu yapılar, misellere benziyor. Şekilli yapının beyaz kısımlarının yapısı yakından bakınca likeni andırıyor. Şekilli yapının sol altındaki grimsi yerin rengi de şekildeki üçgenlerin renklerine benziyor. Bana mantarla likenin ortak oluşturduğu bir yapı gibi geldi. Ama yine de çok düzenli ve özellikle de üçgen şekillerin ölçüleri neredeyse hep aynı.

 2. Image

  Gizem çözüldü. Sırf bunun için likenler, mantarlarla ilgili yabancı bir gruba üye oldum. Orada bunun salyangozların beslenme sırasında bıraktığı izler olduğunu söylediler. Salyangozlar, yüzeydeki algleri emerek giderlerken radulalarıyla böyle izler bırakıyormuş. Önce inanmamıştım ama kanıtla geldiler.

 3. Image

  Bu durumda şekillerin üzerinde olduğu şeyin liken olduğunu söyledim. Yapısının fungusa daha çok benzediğini, fungusla da beslendiklerini söylediler. İşte kanıtı http://www.asergeev.com/pictures/archives/compress/2018/2424/20.htm Böylece bugün de yeni bir şey öğrenmiş oldum.

İlgili Tespitler