Arkadaşıma Gönder:

26 Mayıs 2011 günü Afyon merkez, Erkmen Kasabası civarında, bir su kanalı civarında görüntülediğim erkek cüce kertenkele. Bu kertenkele sadece Anadolu'da ve Ermenistan'ın bir kısmında yaşar. Batıda Fethiye civarından başlayarak daha çok Orta ve Doğu Anadolu'da yayılış gösterir. Bu örneğin erkek olduğunun ispatı, vücudun yanlarındaki mavimsi lekelerdir. Yine bu tür Anadolu steplerinde sık rastlanan ve yaklaşık aynı boydaki tarla kertenkelesiyle karıştırılabilir. Sırt deseni ve göz kapaklarının varlığıyla onu tarla kertenkelesinden ayırt edebiliriz.

Kullanıcı Ömer ESER
Image

 • Tespit Tarihi: 2011-05-26
 • Yüklenme Tarihi: 12-05-2013
 • Görüntülenme Sayısı: 1064
 • Gözlem Lokasyonu: Merkez, Afyonkarahisar, Türkiye
 • Şehir: Afyonkarahisar
 • Ülke: Türkiye

5 Yorum

 1. Image

  çok güzel ve değerli bir tespit Ömer bey..Lokal endemik denilebilir mi bu tür için yoksa endemik olarak adlandırılabilmesi için daha spesifik mi olması lazım bölgenin... teşekkürler değerli katkınız için...

 2. Image

  Ben teşekkür ederim. Bu tür endemik değil, çünkü Balkanlarda, Kırım, Hazar gölü civarında da var. Ülkemizde Kuzey ve Batı Anadolu'da sahil kesimlerinde yaygın. Ancak iç kesimlere gidildikçe (örneğin Ege'de) seyrekleşiyor ve sadece derin yayla göllerinde bulunuyor. Denizli Buldan Süleymanlar Gölü gibi. Ege'de en iç nokta şimdilik Afyon'daki Başkomutan Tarihi Milli Parkı içinde yer alan Gölcük Gölü. Yüksekliği 1650 metre civarı.

 3. Image

  :)) Pardon ben bunu Pürtüklü semender diye yazmışım. Cüce kertenkele aslında Ermenistan'ın bir kısmını saymazsak tamamen Anadolu'ya ait bir tür. İlk tanımlandığı yer de Kayseri civarı. Yayınlarda Anatolo-Armenian endemic diye geçiyor. Yani Ermenistan'la ortak endemiğimiz.

 4. Image

  bende artık takip edip çekeceğim çok güzeller emeklerinize sağlık

 5. Image

  Ne uzun kuyruğu varmış :) paylaşım için teşekkürler Ömer bey, sayenizde görüp tanıdık. Emeklerinize sağlık, selamlarımla..

Tespit İçin Tür Önerileri

Tür Tanımı Kullanıcı
Cüce Kertenkele (Parvilacerta parva) Ömer ESER
Cüce Kertenkele (Parvilacerta parva) Mehmet HANAY
Cüce Kertenkele (Parvilacerta parva) Bedri Kalemci

İlgili Tespitler