Arkadaşıma Gönder:

Türkiye'de üç yerde Pufla görme şansına eren az sayıda kişiden olsam da uzak diyarlardan bu yakışıklı Puflanın fotoğrafını sizlerle paylaşmak istedim. Bugün tam bir ay olmuş.Vakit su gibi akıyor. Hayat da.

Dedim ya bizde oldukça nadir. Gelin görünki İzlanda'da deniz kıyılarından köylerin içlerine, göllerden dağlık alanlara; hemen hemen puflasız yer yoktu. Onbinlercesini gördük desem yalan olmaz. Hatta birinde Süslü Pufla (King Eider) denen orada bile çok nadir görülen türden de bir bireyi iki kez görebildik.

10 günlük gezi boyunca hep gördük. Ancak ilk gün, ilk noktada yavrularıyla dolaşan sürüleri görüp, 4-5 m kadar yaklaştıktan sonra (ki o gün hava çok kapalıydı), nasıl olsa hep çekeriz dediysek de öyle kısmeti bir daha bulamadık. İyiki ilk gün bolca çekmişim. Yoksa son gün, uçağa binmeden birkaç saat önce çektiğimiz bu kare ile idare edecektik:)

Fotoğraf tam kadraja yakındır. Her zamanki gibi dileyen Full HD (1920x1080) olarak izleyebilir. Kesme biçme işini yine ustalıkla yapan sevgili dostum Mehmet Hanay'a çokteşekkür ederek; hepinize iyi geceler dilerim.

Kullanıcı Ahmet Karataş
Image

Zooloji Profesörü detayli bilgiler için: http://host.nigde.edu.tr/akaratash

15 Yorum

 1. Image

  harika olmuş. tebrikler hocam...

 2. Image

  Çok teşekkürler Koray hocam. Sağolasın.

 3. Image

  Oy oy oy Ben bunu Riva'da haliyle çekemeyenlerdenim Ama Riva'da böyle ışık da olmaz hayatta zaten Nefis bir parça , harika fotoğraf, şapka çıkarılası bir güzel Tebrikler

 4. Image

  Çok teşekkürler ağam. İzlandanın ışığı gerçekten tam fotoğrafçılık için. Rivanınki de fena sayılmaz. Bir dahaki sefer hacıya takılman lazım:) Selamlarımla iyi geceler dilerim.

 5. Image

  Yeşil arıkuşunu Riva da çekince, her kuşu Riva da çekiyoruz sanıyorsun hüsmenağam, Karaburunda kerttikti bu güzeli yahu.. :D

 6. Image

  Emekli dediysek, ihtiyar demedik:) Bedri bey. Ağam doğru hatırlıyor. Benim bahsettiğim üç yer: Riva (iki kez), İğneada ve Limanköydü. Hatta vukuatı bile var:) Servet şahitlik edecektir.

 7. Image

  Bu, bu kadar güzelse süslüsü nasıldır Allah bilir :) ellerinize sağlık Ahmet hocam. selamlarımla..

 8. Image

  Onu ben de hatırlıyorum hayal meyal Ahmet hocam :) ben orada görmediğim için onu saymıyorum.. :)

 9. Image

  Hocam bu geziden gelen her fotoğrafınız harika, bu da öyle. Biz burada çekmiştik ama bu renklere sahip hali değildi. Bu sanırım üreme formu, başının arkasındaki ve göğsündeki renklenme harika. Enfes fotoğraf emeklerinize sağlık.. Selamlar saygılar..

 10. Image

  Puffff diyorum ...Elinize sağlık hocam..Hayranlıkla izlemekteyim.

 11. Image

  Keyifle seyrettim.Elinize sağlık Ahmet hocam.

 12. Image

  Nefis olmuş hocam ellerine sağlık. Selamlarımla..

 13. Image

  süper kuşun gördüğüm en güzel fotoğrafı hocam ellerinize sağlık

 14. Image

  Muhteşem bir kare hayranlıkla izliyorum. Kutlarım Ahmet. Ayrıca Hanay'ı da kutlarım.

 15. Image

  kıskanılacak güzellikde emeklerine sağlık hocam

Tespit İçin Tür Önerileri

Tür Tanımı Kullanıcı
Somateria mollissima (Pufla) Ahmet Karataş
Somateria mollissima (Pufla) Bedri Kalemci
Somateria mollissima (Pufla) Mehmet HANAY

İlgili Tespitler