Arkadaşıma Gönder:

Fırsat buldukça gözlem yapmaya gidiyorum. Aynı anda hem farklı aşamalarda yumurtalar ve tırtılları görebilmek müthiş bir şans. Hele yıllardır görmek istenen bir olaysa, heyecan tavan yapıyor. Ülkemizde ilk olduğunu düşündüğüm bu gözlem sürecini fotoğraf, video ve notlar ile kayıt altına almaya çalışıyorum. Sürecin sonunda bu bilgileri kelebek severlerle paylaşacağım. Şimdilik tek endişem, girdiğim alandaki terör tehdidi. Umarım bir terslik olmadan gözlem sürecini tamamlarım. 

FullHD izlemenizi öneririm. Keyifli seyirler.. 

Kullanıcı Mehmet Çelik
Image

Kendini doğada bulan bir garip fani..

 • Tespit Tarihi: 2015-09-12
 • Yüklenme Tarihi: 14-09-2015
 • Görüntülenme Sayısı: 844
 • Gözlem Lokasyonu: Zorkun Yaylası, Osmaniye, Türkiye
 • Şehir: Osmaniye
 • Ülke: Türkiye
 • Ekipman(Gövde): Canon EOS 7D
 • Ekipman(Lens): Canon EF 100mm f/2.8 Macro

12 Yorum

 1. Image

  Kimine göre cazibe, kimine göre aşırı tahrik :)) Ellerine emeklerine sağlık Gardaş'lığım. Nefis kayıtlar bunlar… Güzel yurdumuzu cehenneme ceviren bu terör belası inş. bir an önce son bulur. Selam ve muhabbetle….

 2. Image

  Aman abi makinalarla filan dikkatleri çekersin Allah yardımcın olsun.Çok iyi bir iş yapıyorsun sabırsızlıkla uçuşunu bekliyorum.Selamlar.

 3. Image

  Hocam 2-3 tırtılı ve biraz da besin bitkisini evine al... Terör tehdidi varsa riske girmeye gerek yok. Terör olmassa bile kuşlar ve diğer canlılar (arılar + fareler) zaten bu tırtılların büyük çoğunluğunu topluyor. Bir kısmını da arılar ve sinekler parazitliyor. Hiç olmazsa 3-5 kelebek kurtarırsın. Emeklerine sağlık. Muhteşem kayıtlar.

 4. Image

  Aman hocam, dikkatli ol gözünü seveyim, sonuç makalesini sabırsızlıkla bekliyoruz, emeklerine sağlık... ama, sen herşeyden daha önemlisin, çok dikkatli ol diye tekrar etmeden geçemiyorum...

 5. Image

  Harika bir kare. Doğacak oğlak... hesabı. Güzelliği tırtılından belli.

 6. Image

  Mehmet bey elinize sağlık.Ben geçen sene yumurta bırakırken fotoğrafladığım tavus kelebeğinin yumurtalarının bulunduğu ısırganı alarak işyerimde izlemiştim.15 gün yumurta (süre ısıya bağlı olabilir) 28 gün tırtıl,12 gün pupa olmak üzere 55 günlük serüven sonucu 15 kadar kelebeği uçurdum.Özellikle pupaya geçerken hareketsiz kalacakları dönemi güvenli geçirme içgüdüsüyle olsa gerek dağılıyorlar.(Çekyatın içinde 3 adet lavabonun altında 2 adet vs.)Eğer pupadan çıkışına rastgelirseniz çift hortum olayı için o bölgeye odaklı video almanızı öneririm.Kolay gelsin,selamlar.

 7. Image

  Evrelerini izlemeyi çok istediğim türlerin başında geliyor Tavus Kelebeği. Uzun yıllar önce bizim buralarda olan bir türdü, şimdi bulamıyorum. Teşekkür ederim Bülent bey. Selamlarımla..

 8. Image

  Tahriklere kapılabilirsin abi, bu sefer tatlılar benden :) Artık ben de şeker oldum, gardaş gardaş ne tatlılar yeriz dee mi? :D Selamlarımla..

 9. Image

  Doğa sevgisi bazen herşeyin önüne geçiyor, bunu en iyi bilenlerden biri sensin Fikret. Çok teşekkür ediyorum. Selamlar..

 10. Image

  Kuşlar tırtıl bırakmıyor, tecrübe edindim hocam. Teşekkür ediyorum..

 11. Image

  İyi dilek ve düşüncelerin için çok teşekkür ederim hocam. :)

 12. Image

  Çok teşekkür ederim Ahmet hocam.

Tespit İçin Tür Önerileri

Tür Tanımı Kullanıcı
Çift Kuyruklu Paşa (Charaxes jasius) Mehmet Çelik
Çift Kuyruklu Paşa (Charaxes jasius) Fikret KARACAN
Çift Kuyruklu Paşa (Charaxes jasius) Barış Çerçi

İlgili Tespitler