Arkadaşıma Gönder:

Egzotik, özellikle kültür bitkilerinden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyorum. Ancak kendi kendine çoğalmaya başlayan ve/veya kültürden kaçmaları arada bir görüntülüyorum. Cleome ve dün yüklediğim Capparis'i çektiğim kumullarda kendiliğinden yetiştiğini tahmin ettiğimi çektim. Boyu 5-6 m kadar olmuştu.

Kullanıcı Ahmet Karataş
Image

Zooloji Profesörü detayli bilgiler için: http://host.nigde.edu.tr/akaratash

4 Yorum

 1. Image

  Bazı kültür bitkileri artık ülkemiz doğasına adapte olup, kendiliğinden çoğalıyor. Mesela güneyde hurma, avokado gibi egzotikler kendiliğinden çoğalmaya ve hemen her yerde görülmeye başlamıştır. Biz ne kadar karşı çıksak da, onlar ülkemizin gerçeği haline geliyor. Eline sağlık hocam..

 2. Image

  Yorum için çok teşekkürler Mehmet Bey. Onların varlığına karşı çıktığımız yok. Bahçedeki, parktaki vs her bitkiyi listeye eklemeyelim diyorum (sadece bizim liste değil). Eğer kendi kendine çoğalıyorsa, doğallaşıyorsa ona itirazım yok. Örneğin, yeni flora kitabında sahil boyunca görülen bir çok egzotik (süs) ağacı eklenmiş. Katalpayı bir sürü yerde görebilirsin ama henüz kendi kendine bitene rastlamadım. Hatta begonvile.

 3. Image

  Yorumu beğendim anlamında tıklarken, sevhen yandakine dokundum. Yönetim panelinden o kadar baktım ama çözüm üretemedim. Kusura kalma.

 4. Image

  Ben +1 puan verip sıfırladım :)

İlgili Tespitler