Arkadaşıma Gönder:

Sevgiler...

Kullanıcı TAMER YILMAZ
Image

 • Tespit Tarihi: 2015-01-06
 • Yüklenme Tarihi: 08-01-2015
 • Görüntülenme Sayısı: 771
 • Gözlem Lokasyonu: Karamanlı, Burdur, Türkiye
 • Şehir: Burdur
 • Ülke: Türkiye
 • Ekipman(Gövde): Nikon D7100
 • Ekipman(Lens): Nikon AF-S 500mm f/4 ED VR

7 Yorum

 1. Image

  hem soğuktan aç kalma tehlikesi var hem de bir yerden gökyüzünden yırtıcı tehlikesi zor bu kuşların hayatı eline sağlık hocam

 2. Image

  Sorma Hocam, doğal olarak başlarına gelene üzülmem de, bu aralar yollarda binlercesi telef oldu insanoğlu yüzünden. Teşekkür ederim Sevgili Hanay...

 3. Image

  Tamer hocam... Yol kenarlarında kuş yemleme istasyonu kurulmasının veya kuş yemleme amacıyla yollara yem dökülmesinin önüne geçilmesi lazım.

 4. Image

  Özgür Bey bu konu enine boyuna tartışılmalı ve ülke genelinde bir birliktelik oluşturulmalı. Bu konuyu farklı arkadaşlarla birkaç gündür tartışıyoruz. Farklı görüşler var tabi ki. Hatta biz de kurum olarak bugün yemleme yaptık. Yalnız yemleme yaparken yoldan uzakta açık alanlar oluşturarak buralara yem bıraktık. Yemleme yapılmasa da her taraf kar iken bir sürü kuş tek açık alan olan yollara iniyor. Sürücülerin daha yavaş gitmesi gerek. Hem kendi can güvenliği hem de yoldaki diğer canlılar için.

 5. Image

  O konuda haklısınız hocam... Kuşlar yollara hem ısınmak hem de yiyecek bulabilmek amacıyla da iniyorlar... Biz eskiden köylerde kış gelince sığırcık yakalamak için tuzaklar kurardık. Kuşları tuzaklarımıza çekmenin en iyi yolu bir kaç m2'lik bir alana kül veya gübre dökmekti. Beyaz kar örtüsü üzerindeki bu siyah alanlar kuşların buralarda toplanmasını sağlardı. Kuş yemleme amacıyla arazide bu tür siyah lekeler yaratılmalı.. Ama milli parklar tecrübesi olan biri olarak çok zor bir uygulama olacağının da farkındayım. Öteki taraftan yemleme uygulamasının da ne kadar gerekli bir uygulama olduğu da ayrıca tartışılmalı. Sanki dünya üzerine ilk defa kar yağmış gibi davranmak ne kadar doğru?

 6. Image

  Eğer her şey doğal olarak devam etse müdahale edilmesine karşıyım lakin doğaya o kadar çok müdahale ettik ve onların yaşam alanlarını o kadar daralttık ki onları etkileyen olumsuzluklara karşılık olarak bazı bu tür müdahaleler de gerekli gibi düşünüyorum. Ama dediğim gibi iyi düşünülmeli,planlı yapılmalı, rastgele uygulamalardan kaçınılmalı.

 7. Image

  Elinize sağlık, çok güzel Tamer bey...

Tespit İçin Tür Önerileri

Tür Tanımı Kullanıcı
Eremophila alpestris (Kulaklı Toygar) TAMER YILMAZ
Eremophila alpestris (Kulaklı Toygar) Mehmet Çelik
Eremophila alpestris (Kulaklı Toygar) Sercan Bilgin
Eremophila alpestris (Kulaklı Toygar) M.Coşkun SANCAR
Eremophila alpestris (Kulaklı Toygar) Volkan Donbaloglu

İlgili Tespitler