Arkadaşıma Gönder:

Sitede çok az fotoğrafı var.

Baktım Ahmet hoca halen yüklememiş 10-15 sene olmuş çekeli..

Ben de sitedeki sayısını biraz çoğaltayım Türkiye'nin bu nadir memelisinin.

Bizimle gömülüp gitmesin resimler

Kullanıcı HuSMeNaGa
Image

Müslüman. Son nefeste iman inşallah. Allah'tan başka ilah yoktur. Başka da ilah, put mut tanımam. Hz.Muhammed s.a.v. Allah'ın kulu ve resulüdür. Başka da önder tanımam.

 • Tespit Tarihi: 2010-06-28
 • Yüklenme Tarihi: 20-05-2020
 • Görüntülenme Sayısı: 272
 • Gözlem Lokasyonu: Yahyalı, Kayseri, Türkiye
 • Şehir: Kayseri
 • Ülke: Türkiye
 • Ekipman(Gövde): Canon EOS 7D
 • Ekipman(Lens): Canon EF 400mm f/5.6L USM

12 Yorum

 1. Image

  Nasıl güzel birşey bu yaw :)) Ellerine sağlık agam... ''Bizimle gömülüp gitmesin resimler'' lafı da çok güzel ve de doğru :))

 2. Image

  Ne sevinmiştik Ahmet hoca ile bir gün önce bulamadık, sabah kendimiz bulduk diye

 3. Image

  Harika görünüyor ağam. Emeğine sağlık.

 4. Image

  Çok teşekkürler, selamlar

 5. Image

  Alaca sansarın tehdit edildiğinde koku yaydığını okumuştum. Diğer sansar türleri de koku yayıyor mu, bilginiz var mı? Neden soruyorsun derseniz: Şehir içinde bir apartmanın 9. katında oturuyorum. Malum sıcaklar bastırdığı için kapı pencere her yer açık. Gece 12 den sonra bir koku yayıldı ortalığa. Bir hayvan kokusu ama tarif edemiyorum. 5-10 dk apartmanın etrafına bakındım at falan mı geçiyor diye. En son yine bakınırken, yan apartmanın bahçesinden bir sansar atladı, bizim bahçeye girdi. İlk taşındığımız sıralarda boş arsalarda yine görmüştüm. Ama hep gece gördüm. Baş kısmı ne renk bilemiyorum. Genelde her tarafı siyah ya da koyu renk görünüyor. Boş arsalar yavaş yavaş dolmaya başladı. Nadir bir türse, son habitatı da yok olacak demektir.

 6. Image

  Şule hanım bunların bir ismi de Alaca kokarca.. Bütğn sansarlar koku yayar mı bilmiyorum ama iktimal dahilinde olan bir konu. Şehrin içinde olanlar genelde kahverengi oluyor, boğazında beyaz bir bant olabiliyor benim gözlediğim, eskiden Kasımpaşa'da sık sık görürdük. Bu konuda @ahmet-karatas hoca daha detaylı bilgş verebilir, onlar uzman bizler sadece foto-gözlemciyiz..

 7. Image

  Ağam bu güzel karene bayram gelince cevap yazacaktım. Tekrar kulağım çınlatılınca şimdi yazayım. Daha dün gibi hatırımda. Kimler gelmedi görmeye. Bir sana bir bana bir de @ali-tellioglu hemşehrime kısmet olmuştu. TRT'ye çıkartıp meşhur ettiysek sonradan öğrendim ki akibeti 3-5 kuruş para uğruna kötü olmuş. Güya yakalayıp satacaklarmış ama su ile boğmuşlar. Şule hanımın sorusuna gelince; bunlar Gelincikler (MUSTELIDAE) ailesinden. Ailenin geneli koku bezleriyle bilinir. Kuyruk köküne yakın anal bölgede bezleri vardır. Bazısınınki fazla uzaktan hissedilmese de ülkemizdekilerin hepsinde kötü koku durumu var. Porsuk, gelincik, sansar da dahil. Sağlıcakla kalın. Şimdiden bayramınız kutlu olsun.

 8. Image

  Şule hanım, öyle apartmandan ta sokaktaki hayvanın kokusunu alacak şekilde bir koku yok. Belki 5-10 metreden ve etrafa püskürtürse. Muhtemelen bir hayvan ölüsü, çöp vs olabilir karşılaştığınız.

 9. Image

  Hocam bu kareyi malumun netleme mesafesinde çektim, koku filan almadımdı :)

 10. Image

  Bu hayvanı mı boğmuşlar?? Abi nasıl sahip çıkmamış Atalay ona yahu!?? Ama geçen 2019 tarihli galiba bir video izlemiştim, üç birey bir arada oynaşıyordu, tırtıl gibi sürünüyorlardı yürümekten çok..

 11. Image

  Şule Hanım, Ahmet hocam yazmış konu ile ilgili aşağıda

 12. Image

  Bilgilendirme için teşekkürler herkese. Koku konusunda leş ya da çöp gibi değil, sanki bir sürü koyun geçmiş, eşek ya da at gibi, dediğim gibi tam olarak tanımlayamadım. Ki bu saydıklarımın hiçbiri şehir içinde gezmiyor. Benim burnum biraz hassastır belki o yüzden. Belki de Maraş sürekli rüzgarlıdır, kokular sabit kalmıyor, hızlı dağılıyor, ondandır. Alaca sansarsa koruma altındaymış galiba, ilgililere iletecektim. Buradaki de arsalar dolunca kendine bir yer bulur herhalde. Herkese iyi bayramlar dilerim!

Tespit İçin Tür Önerileri

Tür Tanımı Kullanıcı
Vormela peregusna (Alaca Sansar) HuSMeNaGa
Vormela peregusna (Alaca Sansar) M.Coşkun SANCAR
Vormela peregusna (Alaca Sansar) Barış Çerçi
Vormela peregusna (Alaca Sansar) Ahmet Karataş

İlgili Tespitler